Постізометрична релаксація (ПІР) – методика для розслаблення м’язів, які знаходяться навіть в глибоких сегментах опорно-рухового апарату.
Постізометрична релаксація основана на м’яких техніках мануального впливу для збільшення рухливості хребта і суглобів, відновлення еластичності м’язів та зв’язок. У маніпуляціях проводиться дозоване розтягування м’язів та зв’язок після узгодження їх напруги з пацієнтом.
Після даної маніпуляції спрацьовує фізіологічний механізм зниження м’язового гіпертонусу. Даний пречудовий механізм основує метод постізометричної релаксації, де мануальні прийоми створюють вигідні та легкі умови, при яких м’язам простіше розслабитися.
Постізометрична релаксація м’язів повертає блокованим та важко рухомим суглобам максимальну свободу рухів, усуває хронічні ниючі болі та спазматичну напругу м’язів.
ПІРМ
- сприяє усуненню фасціально-м’язової ригідності;
- усуває периферичне вогнище болю – критичний пункт;
- сприяє активізації високопорогових механорецепторів III типу, розташованих у місцях вплетення зв’язок і сухожиль в суглобову капсулу;
- -активує афферентну іннервацію
- нормалізує нервово-м’язові зв’язки.
Показами для проведення ПІРМ можна вважати
- полі – і моно сегментарні, помірно або різко болючі функціональні блоки будь-якої локалізації;
- міодистонічні і міодистрофічні зміни тканин при больових м’язових синдромах будь-якої локалізації;
- вкорочення м’язів при регіональному постуральному дисбалансі;
- наявність активних та латентних тригерних точок у м’яких тканинах;
- наявність локального м’язового гіпертонусу;
- м’язово-скелетні болі не тільки вертеброгенного та вісцерального, але і іншого генезу (переохолодження, травми, рубці);
- використання ПІРМ як етапу підготовки (мобілізації) для подальшого проведення маніпуляції.